Meltem Cumbul’un sunumuyla gerçekleşen 29. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin Onur Ödülleri törenine birçok ünlü isim  katıldı.

Müjdat Gezen sağlık sorunlarından dolayı geceye katılamadı.

“MÜJDAT GEZEN VE HALE SOYGAZİ EŞSİZ SANATÇILARIMIZ”

Konuşmasına emekçileri selamlayarak başlayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Hepinizi Adana’da görmüş olmaktan dolayı çok mutluyum. Bize verdiğiniz değerden ötürü çok teşekkür ediyorum. Bugün çok önemli iki sanatçımıza Müjdat Gezene ve Hale Soygazi’ye Onur ödüllerimizi vereceğiz. Onlara sinemaya sağladıkları eşsiz katkıdan dolayı saygılarımı sunuyorum, kendilerini tebrik ediyorum” dedi.


Konuşmasında bu yıl Cüneyt Arkın, Fatma Girik, Erden Kıral ve Civan Canova gibi yerleri doldurulamayacak, unutulmayacak isimlerin kaybedildiğini hatırlatan Başkan Karalar, “Bugün ayrıca Tarık Akan’ımızın ölüm yıldönümü. Kaybettiğimiz sanatçılarımızı saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz” açıklamasını yaptı.

“ALTIN KOZA BİR MARKADIR, ADANA SİNEMA KENTİDİR”

Festivale destek veren kurum ve kuruluşlara da teşekkür eden Başkan Zeydan Karalar şunları söyledi:

“Altın Koza bir markadır, Adana sinema kentidir, sanat kentidir, kültür kentidir, Adana lezzet kentidir, Adana kurtuluşun kenti, Mustafa Kemal Atatürk’e Milli Mücadele yapma ilhamını veren kenttir, Adana delikanlı insanların kentidir. Altın Koza’yı Altın Koza yapan siz değerli sanatçılarsınız, hepinize bir kez daha teşekkür ediyorum. Adana sinema endüstrisine çok ciddi katkıda bulunmuştur. Eskiden Adana’da yazlık sinemalarda tutan film, bütün Türkiye’de tutardı. İnşallah Adana’yı sinema kenti yapacağız. UNESCO’ya bu konuda başvuracağız. Adana sinemaya, sinema endüstrisine, sanata ve sanatçılara en üst düzeyde katkı vermeye devam edecektir. Bu yıl Altın Koza daha zengin içerikli ve her yıl bir öncekinden daha güzel olacak. Sinema tadında günler diliyorum.”

“BU ÖDÜLÜ DEMOKRASİYE, ÖZGÜRLÜĞE, EŞİTLİĞE ADIYORUM”

Türk sinemasının usta ismi Hale Soygazi’ye ödülünü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Halil Ergün takdim etti. Hale Soygazi “Bu gemiyi buraya getiren emekçilere şükran borçluyuz. Söylenecek o kadar çok şey var ki. Bu ödülü demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe, adalete adıyorum” dedi.

Festivalde Onur Ödülü’nü alan sanatçı Müjdat Gezen ise, sağlık nedenlerinden dolayı geceye katılamadı. Usta ismin ödülünü Erkan Kolçak Köstendil, Festival Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Samancılar ve Cahit Berkay’dan aldı.

Müjdat Gezen gönderdiği görüntülü mesajda “Bu sene ödülümü alamadım ancak en kısa zamanda Adana’yı ziyaret edeceğim” dedi.

Ödül töreni Fahir Atakoğlu ve konuk şarkıcı Sena Şener’in konseriyle sona erdi.