Rusya'nın bütçesi içinde bulunduğu olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle, vergi gelirlerinden daha fazla harcama yapılması gerekçesiyle ağustosta açık verdi.

Rus ekonomisi yüzde 2,9 küçülebilir
Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, Rusya Federasyon Konseyi’nde yaptığı konuşmada görüşlerini paylaşarak, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 2,9 küçülmesini beklediklerini belirtti.

Ülke ekonomisindeki düşüşe ilişkin tahminleri de iyileştirdiklerini ifade eden Reşetnikov, “Tahminlere göre, ekonomik durgunluğun dip noktası 2022'nin dördüncü çeyreğinde geçilecek. Yıl sonu itibarıyla Rus ekonomisindeki küçülmenin bu yıl yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

"Bütçe açık veriyor"
Rusya’nın bütçe giderlerinin ise gelirlerin üzerine çıktığını belirten Reşetnikov, “Bütçe ağustos itibarıyla açık vermeye başladı. Tüm seviyelerdeki bütçeler şu anda vergi gelirlerinden daha fazla para harcıyor.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun yıl sonunda yüzde 12,4'e düşmesi bekleniyor
Enflasyonun yavaşlama eğilimine girdiğini belirten Reşetnikov, “Nisanda yüzde 17,8 ile zirveye ulaşan enflasyon oranının yıl sonu itibarıyla yüzde 12,4 seviyesine düşmesini bekliyoruz.” dedi.

"Ruble döviz kuru güçlenecek"
Reşetnikov, Rus rublesi döviz kurunun mevcut seviyesine kıyasla zayıflamasını beklediklerini aktararak, “Ancak ruble döviz kurunun gelecek 5 yıl boyunca geçtiğimiz 5 yıla kıyasla yüzde 10 ila 15 arasında daha güçlü olacağını tahmin ediyoruz.” dedi.