Samsung dART Platformu’nun düzenlediği, ‘‘Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi’’ açıldı

 

Samsung Electronics Türkiye’nin Cumhuriyetin 100. yılını kutlamak ve genç dijital sanatçılara destek olmak amacıyla düzenlediği “Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi” başladı. Hikaye, kompozisyon, teknoloji kullanımı ve estetik gibi kriterlere dayanarak seçilen 15 dijital eserin yer aldığı sergi, geçmişle günümüz arasında bir bağ kurmayı amaçlıyor. 29 Kasım’a kadar İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde ziyaret edilebilecek olan sergi, genç sanatçıları destekleyerek Türkiye’nin sanatsal mirasını gelecek nesillere aktarmayı hedefliyor.

 

Samsung Electronics Türkiye dART Platformu’nun İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin katkılarıyla düzenlediği “Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi”nde öne çıkan sanatçılar ve onların eserleri, Türkiye’nin 100 yıllık tarihine modern bir bakış sunuyor. Hikaye anlatımı, kompozisyon, teknoloji kullanımı ve estetik kriterlerine göre seçilen bu eserlerle, geçmişin ruhunu günümüz teknolojisiyle harmanlıyor. Kazanan eserler, Türkiye’nin kültürel, tarihi ve sosyal dönüşümünü dijital sanatın yenilikçi perspektifiyle yansıtıyor. Sergi, genç sanatçıların yaratıcılıklarını ve dijital sanat alanındaki yeteneklerini ön plana çıkararak, onlara ulusal bir sahnede tanınma fırsatı sunuyor. Ayrıca sanatçıların eserleri, Türkiye’nin zengin tarihini ve çağdaş toplumunun dinamiklerini gözler önüne sererek, sanatseverlere farklı bir deneyim sunuyor.

 

Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Pazarlama Direktörü Sibel Hür, serginin açılışında yaptığı konuşmasında; “Yüz Yılın Sanatı: Dijital Sanat Sergisi sadece bir sanat etkinliği değil, aynı zamanda tarih, teknoloji ve yaratıcılığın kesiştiği bir kutlama. Samsung Electronics Türkiye dART Platformu olarak, genç sanatçılarımızı desteklemekten ve onlara ulusal bir sahnede kendilerini ifade etme fırsatı sunmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Bu özel sergi, ülkemizin tarihine modern bir bakış açısı sunarken, sanatın ve teknolojinin nasıl iç içe geçebileceğini ve birlikte nasıl yeni anlam katmanları yaratabileceğini gözler önüne seriyor. Umarım bu sergi, sizlere ilham verir ve sanatın sınırsız dünyasında yeni keşiflere yelken açmanız için bir başlangıç noktası olur” dedi.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Ebru Diken ise şu açıklamalarda bulundu: “Bugün burada sizleri ağırlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Dijital sanat, üniversitemizin özellikle Görsel İletişim Tasarımı Bölümü için çok önemli bir mecra. Sanat kavramını, sanatçı-izleyici ilişkisini kökten dönüştüren bir kavram dijital sanat. Bugün burada gelecek vaat eden dijital sanatçıların seçilmiş 15 eseri sergileniyor. Bu süreç küratör, sanatçı, sanat tarihçisi ve akademisyen gözüyle yapılmış bir seçim süreci. Bugün burada bizlerle olan herkese çok teşekkür ediyorum.”